hetnegy 2010.11.05. 14:17

Netfüggőség

Netfüggőség

Felmérések szerint egyre kevesebbet nézik a fiatalok a tévét, viszont egyre több időt töltenek a számítógép előtt. A fiatalok egyre kevesebbet olvasnak. Az internet és a számítógép meghatározó része lett az életünknek. A számítógéppel kapcsolatos függőséget a szakemberek a kábítószer- és alkoholproblémákkal azonos súlyú betegségnek tekintik.

Elsőre persze bárki könnyen mondhatja, hogy ő aztán tudja hol a határ, őt nem érintheti ez a probléma. A pszichológusok szerint azonban egy teljesen hétköznapi trauma is elég lehet ahhoz, hogy valaki a virtuális világ felé forduljon. Egy szakítás, egy állás elvesztése, egy halasztott egyetemi tanév kiváló okot adhat arra, hogy a lelki sebeket az ember az internet segítségével enyhítse. A neten ráadásul új barátokat, párt találhat az ember, akikkel online akár órákat beszélgethet. De a közösségi portálokon is órákat el lehet böngészni, kutakodni anélkül, hogy hiányozna a való világ.

 

Érdeklődés vagy függőség?

Legtöbbünknek a számítógép és az internet nem pusztán szórakozás, hanem munkaeszköz, amely nélkül lehetetlen lenne dolgozni. A napi nyolc órás monitor-bámulás után az egészséges az lenne, ha hazatérve az ember látni sem bírná otthoni számítógépét. Sokan azonban otthon is a gép elé ülnek le vacsora után – magánlevelezést, ügyeket intézni. Ezzel nem is lenne semmi gond, ha az otthoni netezés egy szint alatt maradna. Amikor azonban az internetes szórakozás már meghalad egy bizonyos időtartamot, kóros állapotról beszélhetünk. Netfüggőségről a szakemberek legalább napi hat óra internetezéstől beszélnek (a munkát kivéve). De a szenvedély kezdeti kialakulását jelenthetik a következő tünetek is: ha a szörfölés, ismerkedés vagy játék központi szerepet tölt be az érintett mindennapjaiban; ha sokszor éjszakába nyúlóan netezik, s ez kihat a másnapi teljesítményére; ha egyre nehezebben tudja felvenni a szokott napi életritmust; ha a baráti találkozók helyett egyre inkább az internetet választja.

 

Mérd az időt!

Ha netfüggőnek érzed magad, változtass! A leghatárosabb, ha kezdetben egyáltalán nem netezel, és később fokozatosan engeded vissza az internetet az életbe. Van olyan ország, ahol már évek óta rendeznek államilag szervezett leszoktató táborokat, ahová a kórosan függő, számítógépes játék- vagy internetfüggőségben szenvedők mehetnek. Ha sokat netezel, legjobb, ha előre eldöntöd, mit kell valóbban megnézned a világhálón, és azon felül csak egy minimális időt hagysz magadnak a szörfölgetésre. Ha kell, figyeld az órát, és tudatosan intézz magadnak valami más elfoglaltságot, nehogy véletlenül a gép előtt ragadj.

  

Teszteld magad!
Ha több állítás is igaz rád, érdemes elgondolkodnod…

- Naponta több órát töltesz valamelyik közösségi portálon.
- Ébredés után, lefekvés előtt még muszáj megnézned a leveleimet.
- Sok ismerősöd, barátod van a neten, akikkel még sosem találkoztál.
- A suli, különórák mellett is marad időd arra, hogy esténként egy-két órát netezz.
- Először bekapcsolod a gépet, mindent megnézel, és csak utána állsz neki az egyéb dolgaidnak.
- Szívesebben beszélgetsz a neten keresztül, minthogy találkoznál a barátaiddal.

A bejegyzés trackback címe:

https://hetnegy.blog.hu/api/trackback/id/tr12425808

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása