2010.11.05. 14:12
Miért horkolunk?
Miért horkolunk?
A az estét megzavaró horkolás, akár betegségre is utalhat. Persze előfordulhat, hogy csak egy nátha, vagy éppen egy rossz alvópóz miatt. Mai cikkünkben leírtunk néhány problémát, melyek állhatnak a háttérben, és megoldást is, mellyel orvosolhatjuk ezeket.
Nátha, allergia
A megfázás, allergia következtében gyakran eldugul az orrunk. Ilyenkor bizony nem csoda, ha horkolunk. A többletváladék, és a gyulladásban lévő szövetek gátolják a légáramlást. Ebben az esetben a legjobb, ha próbáljuk megszabadulni a náthától, illetve az allergiát kiváltó anyagoktól.
Dohányfüst
Tény, hogy a dohányzók között többen horkolnak. A dohányfüst irritálja a nyálkahártyát, beszűkíti a légutakat. Ezen kívül az orr is könnyebben eldugul. Szintén egy ok, amiért érdemes leszokni (illetve nem rászokni) a dohányzásról.
Evés, ivás lefekvés előtt
Ha nehéz, túl zsíros ételt eszünk lefekvés előtt, előfordulhat, hogy horkolni fogunk. Az alkoholfogyasztás sem ajánlott, (főleg az esti órákban) hisz a megterhelő vacsorával együtt, ez is ellazítja a garatizmokat, ami horkoláshoz vezethet.
Túlsúly
A garatfal felszaporodó zsírszövet csökkenti a légút átmérőjét, ez pedig a szájon keresztüli légzésre késztet. Minél nagyobb a túlsúly, annál nagyobb esélyünk van a horkolásra. Természetesen itt nem a 3-4 kg-os súlyfeleslegekről van szó, melynek egészségügyi szempontból nincs akkora jelentősége.
Altatók, nyugtatók
Bár ebben a korban remélhetőleg még nincs szükségünk ilyen gyógyszerekre, ezek szedése is növelheti a horkolás felmerülésének veszélyét, illetve annak súlyosbítását. Ezt természetesen más gyógyszerek is eredményezhetik, így érdemes mindig beszélnünk a kezelőorvossal, mielőtt beveszünk valamit.
Rossz „körülmények”
A hanyattfekvő pozíció a horkolók számára nem előnyös, próbáljunk meg inkább oldalra feküdve aludni. A párna megtöri a nyak vonalát, így megnőhet a horkolás veszélye. Ezért érdemes párna nélkül, vagy kispárnával aludni.
Száraz levegő
Előfordulhat, hogy a száraz levegő okozza a horkolást. Engedjünk vizet egy edénybe, majd tegyük a radiátorra. Csepegtethetünk bele néhány csepp illóolajat is.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.